UKOVMI - ATELIÉR KOVÁČSKEHO UMENIA

Keďže najkrajšie tvary dostáva železo medzi kladivom a kovadlinou, v roku 1998 vznikla firma UKOVMI – umelecké kováčstvo, ktorú založili umelecký kováč Miro Poloha a jeho brat Martin Poloha. Sídlo firmy je vo Veľkom Šariši v časti Kanaš vzdialenom 8 km od mesta Prešov.

Bratia mali od detstva vzťah k ručným prácam. Martin vyrezával z dreva, Mirovi zas učaroval kov, preto sa rozhodol vyštudovať odbor umelecko – remeselné spracovanie kovov. Svojimi prvotvorbami inšpiroval svojho staršieho brata a túto záľubu spojili s prácou, ktorá ich začala živiť. Kováčsku kariéru začali v malej dielničke zdedenej po otcovi. Postupne si vybudovali vlastné priestory, v ktorých spolupracujú s viacerými zamestnancami. Medzi prvé kované diela patrili hlavne brány, ploty, zábradlia a mreže, keďže toto boli požiadavky zákazníkov. Postupne sa ich práca menila viac na úžitkovo-umeleckú a v súčasnosti sa rozšírila o rôzne ručne kované výrobky ako sú kovaný nábytok, záhradné hojdačky a lavičky, krby a krbové súpravy, interiérové a exteriérové svietidlá, kované a nerezové svietniky, zrkadlá, rôzne kované stojany a vešiaky, poštové schránky a ďalšie väčšie aj menšie umelecké predmety, ktoré môžete vidieť v galérii alebo si rovno zakúpiť v internetovom obchode. UKOVMI patrí medzi top firmy vo svojom odvetví a úspešne sa uplatňuje aj na zahraničnom trhu. Dnes už má firma UKOVMI zaregistrovanú značku na úrade priemyselných práv a ich logo reprezentuje produkt remeselného umenia nadštandardnej kvality a dizajnu.
Logo kovac kovac 2

Ručne kované výrobky vychádzajúce z tejto firmy sú zároveň umelecké diela, každé je originálne a nesie stopy ťažkej, ale vzácnej práce človeka, ktorý do nich vkladá vášeň a tým aj kúsok seba. Vzhľadom k tomu, že v dnešnej dobe nahrádzajú prácu človeka stroje, práve návrat ku kováčskemu remeslu – ručnej výrobe ateliér UKOVMI preslávil. Vo vyhni pri vysokej teplote premieňa umelecký kováč železo na jedinečné neopakovateľné diela. Kým však naberú konečný výsledok, prejdú rukami viacerých rôzne obdarovaných ľudí, ktorých práca je neoddeliteľná a poukazuje na dôležitosť človeka ako jedinca a dôležitosť kolektívnej spolupráce. Ich výsledok je ohromujúci dizajnom aj kvalitou.

Okrem ocele sa pri výrobe používajú aj ďalšie ušľachtilé materiály ako nerez, koža, drevo, kameň, sklo, meď, mosadz, zlato... Hotové kované výrobky určené do exteriéru sa ešte povrchovo upravujú modernými antikoróznymi technológiami.

Firma UKOVMI poskytuje svoje výrobky vo vysokej kvalite a ochotne vám poradí v riešení každej etapy – nákres, zameranie, vyhotovenie, montáž. Ostáva vám už len ju navštíviť a nechať sa inšpirovať.

Exluzívna kovaná brána a plot pri rodinnej vile - kovaná brána v historickom štýle

Exluzívna kovaná brána a plot pri rodinnej vile - kovaná brána v historickom štýle

Kúpiť!Moderné sedenie na terase - nerezový nábytok kombinovaný dubovým drevom

Moderné sedenie na terase - nerezový nábytok kombinovaný dubovým drevom

Výnimočný ručne kovaný stôl a stoličky s kožou - luxusný nábytok vyrobený v ateliéri kováčskeho umenia UKOVMI

Výnimočný ručne kovaný stôl a stoličky s kožou - luxusný nábytok vyrobený v ateliéri kováčskeho umenia UKOVMI

Jedinečné kované schodisko s výnimočným interiérovým  zábradlím - luxusné zábradlie s pečaťou UKOVMI

Jedinečné kované schodisko s výnimočným interiérovým zábradlím - luxusné zábradlie s pečaťou UKOVMI

Kúpiť!Svietnik Ker - detail - umelecký svietnik

Svietnik Ker - detail - umelecký svietnik

Kúpiť!Výnimočné svietidlo - kovaný luster - vinič ručne vykovaný do kolesa voza - svietidlo do interiérových priestorov vo vidieckom štýle

Výnimočné svietidlo - kovaný luster - vinič ručne vykovaný do kolesa voza - svietidlo do interiérových priestorov vo vidieckom štýle