TAKÚTO ZASTÁVKU STE EŠTE NEVIDELI

VEĽKÝ ŠARIŠ - Pre ostatných urobil niečo obdivuhodné! Umelecký kováč Miro Poloha nezištne vytvoril so svojím tímom výnimočné dielo, ktoré bude tešiť obyvateľov malej dedinky a jej návštevníkov dlhé generácie.

Zastávka MHD pri kostole v mestskej časti Kanaš pri Veľkom Šariši (okres Prešov) je akoby z iného sveta! Skrášlená je ručne kovanými umeleckými ozdobami. Plochu vymurovanú kameňom zdobí reliéf v tvare listov a plodov duba, ktoré obopínajú stĺp a konštrukciu vedúcu ponad celou plochou zastávky.

Práve tento druh stromu prevažuje v okolitom lese, ktorý obklopuje obec utopenú v krásnej prírode. Čakáreň mestských spojov situovaná v centre obce vedľa miestnej dominanty - rímskokatolíckeho kostola, môže odteraz slúžiť aj ako miesto na krátky oddych či relax. Kolorit neobyčajného prostredia dotvárajú aj ručne kované doplnky - popolník, kôš na odpadky, či úchytky, na ktorých je zavesená drevená lavica.

Autorom je miestny umelecký kováč Miroslav Poloha (42), ktorý má svoju dielňu v susedstve zastávky.
- Na začiatku bola stará hrdzavá zastávka, s ktorou nás spája množstvo zážitkov, lebo sme tu s bratom vyrastali. Keď sa tu staval kamenný múr, rozhodli sme sa to tu zveľadiť, keď sa konečne mesto začalo starať aj o túto časť a chceli sme aj my prispieť - vysvetľuje. Pozitívnych ohlasov na počin M. Polohu a jeho tímu je neúrekom.

Kováčstvu sa tento umelec venuje takmer od detstva. Toto doslova ťažké remeslo ho zaujalo ešte ako 12-ročného školáčika, keď videl ako v rozhorúčavenej vyhni kuje kováč železo. Časom hospodárstvo a maštaľ so zvieratami premenil na svoju dielňu v obci uprostred prírody. S premieňaním železa na praktické veci i ozdoby začal už ako študent. A odvtedy vytvoril stovky obdivuhodných diel od doplnkov cez rôzne dekorácie, úžitkové predmety, ploty či nábytok.

ZDROJ: noviny Plus jeden deň
tím, FOTO: Ingrid Timková

Foto článku v novinách Plus jeden deň

Foto článku v novinách Plus jeden deň