UKOVMI: Naše diela vznikajú nahliadnutím do vysnívaných predstáv klienta (09/2022)

Príbeh kováčstva v Kanaši sa zrodil v hospodárskej usadlosti obklopenej prírodou východného Slovenska, kde sa dvaja mladí chlapci naučili manuálnym zručnostiam, zdravému sedliackemu rozumu a trpezlivosti. Bezhraničnú fantáziu a cit pre harmóniu dostali od Boha, čo im v dospievajúcom veku pomohlo objaviť spoločnú víziu.

TAKTO, TAKMER ROZPRÁVKOVO, ZAČÍNA PRÍBEH UMELECKÉHO KOVÁČSTVA UKOVMI. AKÉ BOLO JEHO ĎALŠIE POKRAČOVANIE?

Bratia Miroslav a Martin koncom minulého storočia v dielničke zdedenej po otcovi, s hlavou plnou nápadov pre podnikanie položili základy Ateliéru kováčskeho umenia UKOVMI. Húževnatosť a tvrdá práca prinášali ovocie a v dielničke začalo byť tesno. Postupne ako sa rozširovala ich tvorba, rozrastal sa aj kolektív profesionálov. Dnes sa na realizácii týchto nadštandardných, prevažne ručne kovaných umelecko - úžitkových projektoch podieľa niekoľkočlenný tím majstrov a odborníkov na projekciu, tvarovanie a prácu so železom. Ateliér UKOVMI si ako renomovaný odborník na umelecké kováčstvo našiel svoje pevné miesto aj na zahraničnom trhu. Diela UKOVMI nosia svoje logo registrovanej značky na úrade priemyselných práv, ktoré jednoznačne reprezentuje produkt remeselného umenia nadštandardnej kvality a dizajnu.

AKÝ JE POSTUP PRÁCE PRI VÝROBE KOVÁČSKYCH VÝROBKOV - OD NÁVRHU PO HOTOVÉ DIELO?

Aby sme mohli začať tvoriť, je pre nás veľmi dôležité vedieť, čo je cieľom. Nehovoríme tu len o konkrétnom úžitkovom predmete. ‘‘Ušiť na mieru‘‘, znamená spoznať nielen prostredie, do ktorého bude projekt vsadený, ale predovšetkým poznať zákazníka, jeho vkus, cítenie, štýl, teda komunikáciou priviesť klienta do takej pohody, aby nás nechal nahliadnuť do jeho vysnívaných predstáv, vďaka ktorým sa dopracujeme k návrhu.

TÝMTO SA VŠAK VAŠA KOMUNIKÁCIA S KLIENTOM NEKONČÍ, MÁM PRAVDU?

Presne tak, počas celého procesu tvorby diela sa môže klient podieľať na jeho tvorbe, napríklad pripomienkami, požadovaním drobných úprav alebo aj symbolickou manuálnou účasťou. Keďže súčasťou produktu nie je len kovaný aspekt, ale aj jeho vysoká kvalita, ďalším z veľmi dôležitých krokov pri výrobe, je povrchová úprava. Tam využívame najnovšie technológie za účelom, aby si kované dielo aj po rokoch vedelo udržať svoj prvotriedny vzhľad.

HOTOVÝ PRODUKT ĎALEJ PUTUJE K ZÁKAZNÍKOVI TAKTIEŽ POD VAŠIM DOHĽADOM A RUKAMI.

UKOVMI poskytuje kompletné služby. Montáž a osadenie je jednou z etáp objednávky. Tú ovplyvňuje viac faktorov, ako napríklad nadväzujúca stavebná pripravenosť, vzdialenosť, časové prispôsobenie sa klientovi alebo aj počasie pri exteriérových montážach. V rámci našich možností sa vždy snažíme prispôsobiť podmienkam, ktoré poskytuje alebo vyžaduje náš klient.

TVORIA VAŠI KOVÁČSKI MAJSTRI VÝLUČNE NA OBJEDNÁVKU KLIENTOV? ALEBO MÁTE AJ VLASTNÉ PORTFÓLIO VZOROV A KONKRÉTNYCH VÝROBKOV?

Náš tím je zložený z výnimočných osobností a každý z našich kováčov ma svoj vlastný špecifický dar ako talent, ktorý sa uvoľňuje pri práci. Použitím každého z týchto darov je možné vyskladať dielo tvoriace harmonický celok, nech už je to obsažný projekt alebo malý úžitkový predmet. V palete našich výrobkov nájdete vzory a tvary nášho vlastného dizajnu, vzory a tvary rôznych bytových doplnkov a projektov inšpirovaných prírodou alebo históriou. Vzory priamo podľa priania a predlohy klienta či architekta, ale aj štýly moderné, industry alebo jednoduché a očistené patria tiež k našej ponuke. Naše diela sú principiálne vyrábané na mieru, ale môžete si u nás nakúpiť aj krásne kované úžitkové predmety vytvorené v kolekciách. Ich exkluzivitou je aj to, že sú robené ručne a každý kus je jedinečný.

AKÉ SÚ NAJVÄČŠIE LIMITY PRI PRÁCI SO ŽELEZOM?

Železo je síce odolné, pevné a húževnaté, ale stačí trocha tepla, citu a je z neho mäkká hmota, s ktorou si robíte čo chcete. Dá sa povedať, že limity nám neurčuje železo, ale zdroje a čas, ktorý plynie neúprosne.

PRIBLÍŽTE NÁM PROSÍM, ČO VŠETKO JE MOŽNÉ ZO ŽELEZA VYROBIŤ, A AKÝ JE SORTIMENT VAŠICH PRODUKTOV?

UKOVMI má široký záber tvorby. Rukopis nášho ateliéru je jasne poznateľný na každom diele, aj keď každý v inej funkcii. Cieľom UKOVMI je vytvárať pre klienta šperk interiérovej alebo exteriérovej dekorácie či už je to nábytok, vinárne, prestrešenie terasy, svietidlá, vstupné brány či zábradlia.

Ak vás naše rozprávanie zaujalo, už čoskoro sa budete môcť v ďalšom pripravovanom článku dozvedieť niečo viac o tom, ako v kováčskej dielni UKOVMI vzniká dizajnový nábytok a doplnky, ale aj iné exteriérové a interiérové dekorácie.

Viac informácií: www.ukovmi.com

Zhovárala sa: Petra Adamcová
Foto a odpovede na otázky poskytol ateliér: UKOVMI

Zdroj: www.toptrendy.sk


Nahrievanie železa v kováčskej vyhni v umeleckom kováčstve UKOVMI

Nahrievanie železa v kováčskej vyhni v umeleckom kováčstve UKOVMI

Luxusné umelecké schodisko so zábradlím vykované ako sosna pre poľovnícku chalupu

Luxusné umelecké schodisko so zábradlím vykované ako sosna pre poľovnícku chalupu

Ručne kované svietidlo FAKĽA pripomínajúce staré časy

Ručne kované svietidlo FAKĽA pripomínajúce staré časy

Luxusný nábytok vo vínnej pivnici navrhnutý a vyrobený ako originálny nábytok

Luxusný nábytok vo vínnej pivnici navrhnutý a vyrobený ako originálny nábytok

Exkluzívna kovaná brána vyrobená v ateliéri kováčskeho umenia UKOVMI

Exkluzívna kovaná brána vyrobená v ateliéri kováčskeho umenia UKOVMI